Хвороби сої та як їх розпізнати
Соя належить до найважливіших культур світового землеробства, її вирощують на всіх континентах, вона є найпоширенішою серед зернобобових та олійних культур. Крім того, відіграє вирішальну роль у зерновому, харчовому і кормовому балансах багатьох країн.
Соя пошкоджується значною кількістю хвороб. Ефективна боротьба з ними потребує дотримання інтегрованого захисту рослин. Найпоширенішими захворюваннями сої є фузаріозне в’янення, аскохітоз, церкоспороз, антракноз, аскохітоз, склеротиніоз, вертицельозне в’янення, несправжня борошниста роса, жовта мозаїка сої, бактеріальний опік та інші. При цьому більшість хвороб потребують значної вологості повітря та температур до 35 °С, але є хвороби, зокрема вугільна гниль, що добре себе почувають і в засушливих умовах при температурі вище 35 °С і вологості повітря на рівні 50 %
Найпоширеніші хвороби сої
Аскохітоз
Збудник аскохітозу сої Ascochyta sojaecola Abramov негативно впливає на рослини від сходів до дозрівання зерна.
Візуально зараження проявляється темно-коричневими плямами та утвореннями у вигляді поглиблених язв з темним обідком.
На місцях ураження на верхній стороні листа з’являється безліч точкових пікнід у вигляді концентричних кіл. Стулки бобів стають трухлявими, зі значною кількістю пікнід. Насінини не розвиваються або руйнуються.
Недобір урожаю від аскохітозу – от 15-20%.
Пероноспороз
Збудник пероноспорозу сої, або несправжньої борошнистої роси – Peronospora manshurica Sydow.
Форми прояву захворювання – дифузне ураження, для якого характерне загальне пригнічення рослин, та локальне ураження у вигляді плямистості листя.
Ознака дифузного ураження – поява хлоротичних плям на частині чи всій пластинці листа. На нижній стороні листа, котра відповідає плямі з верхньої сторони, з’являється сіро-фіолетовий наліт.
Фузаріоз
Збудник фузаріозу сої – гриби роду Fusarium Link, які живуть на рослинних рештках у ґрунті. Захворювання уражає сходи, дорослі рослини. Проростки нерівномірно потовщуються, деформуються. З обох сторін сім’ядоль з’являються округлі глибокі бурі язви, які в умовах вологої погоди вкриваються нальотом рожевуватого кольору. Уражене насіння часто не дає сходів. Загибель уражених рослин – поширене явище.
Жовта мозаїка
Жовту мозаїку сої викликає збудник Phaseolus virus 2. Уражене листя не деформується. По всьому молодому листу утворюються невеликі жовті плямки, котрі з часом трансформуються у некротичні іржаві плями.