xe88 Азотні добрива — Агрохім-захист - Вінниця

 Азот є обов’язковою складовою частиною рослин

Азот входить до складу всіх амінокислот, з яких побудовані молекули білків.

Азот входить до складу нуклеїнових кислот та хлорофілу, а також таких фізіологічно активних речовин, як ферменти. На жаль, більшість вищих рослин задовольняє свої потреби в азоті тільки за рахунок засвоєння його з ґрунту. Ось чому, хоча рослини буквально «купаються» в азоті, вони найчастіше відчувають нестачу і гостру потребу якраз в цьому елементі живлення. Винятком є лише бобові культури, які можуть засвоювати і вільний азот повітря за допомогою бульбочкових бактерій.

Процеси обміну азотних речовин у рослинах починаються одночасно з проростанням, коли запасні білкові речовини його гідролізуються. При недостатньому азотному живленні рослини незадовільно розвиваються, значно зменшується листкова поверхня,  листки набувають жовтуватого кольору і швидко відмирають. При повному забезпеченні азотом рослини добре ростуть, значно збільшується листкова поверхня, листки набувають темно-зеленого кольору. Такі листки мають підвищений вміст білків і звичайно довший період зберігають свою життєдіяльність.

Від характеру живлення рослин азотом залежить урожай і його якість. Під впливом підсиленого азотного живлення зростає вміст білків у рослинах.

Азотні добрива поділяються за формами азоту в них на 4 групи.

  1. Аміачні
  2. Нітратні
  3. Аміачно-нітратні
  4. Амідні

Аміачна селітра (NHNO₃). Залежно від способу виготовлення аміачна селітра може бути гранульована, лускоподібна і кристалічна. Звичайно вона буває білого кольору, інколи жовтуватого, а часом і червоного залежно від домішок. У своєму складі аміачна селітра містить 35% азоту (приблизно 50% аміачного і 50% нітратного). Одержують її шляхом нейтралізації азотної кислоти аміаком.

Аміачна селітра добре розчиняється у воді, чим і пояснюється її легка доступність для рослин. У 100 см³ води при температурі 20˚розчиняється 192 г. При підвищенні температури розчинність селітри зростає.

Аміачна селітра як добриво дуже цінна для більшості технічних і зернових культур на всіх ґрунтах. Її можна застосовувати під усі культури як в основному удобренні, так і при посіві в рядки чи гнізда і при підживленні.

Аміачна селітра фізіологічно кисле добриво. Але вона підвищує кислотність ґрунту набагато менше, ніж сірчанокислий амоній.

Вапнисто-аміачна селітра (NHNO₃+CaCO₃). Це нейтралізована аміачна селітра з вмістом азоту від 18 до 22%.

Вапнисто-аміачна селітра дуже цінне добриво для кислих грантів, де вона більш ефективна, ніж звичайна.  Ця селітра краще діє, ніж остання.

Натрієва селітра (NaNO₃). Містить 15,5-16% азоту в нітратній формі. Це дрібнокристалічна сіль білого або сіруватого кольору, досить гігроскопічна.

На легких дерново-підзолистих ґрунтах може вимиватись, тому її краще тут застосовувати при підживленні озимини та технічних культур або в рядковому удобренні. Натрій також дуже корисний для цукрових буряків, тому ця селітра значно підвищує їх урожаю.

Карбамід (CO[NH₂]₂). Містить 45-46% азоту в амідній формі. Це кристалічна або гранульована сіль з вуглекислотою при високому тиску.

За вмістом азоту карбамід є найбільш концентрованим твердим азотним добривом.